تبلیغات
کلیبر - کلیبر
کلیبر
نظر یادتون نره
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

همه چیز در مورد شهرستان کلیبر

 

برای دیدن به ادامه مطلب بروید

موقعیت شهرستان کلیبر

  شهرستان کلیبر یکی از 19 شهرستان استان آذربایجانشرقی می باشد که خود شهرستان دارای سه بخش مرکزی – آبش احمد و خداآفرین است که آب و هوای کوهستانی و معتدل دارد .

موقعیت ارتباطی شهرستان :

o یک راه از شهرستان اهر به کلیبر می رسد که 60 کیلومتر بوده و جاده ای کوهستانی دارد .
o از کلیبر یک راه کوهستانی به طول 65 کیلومتر به کرانه های ارس متصل     می شود .
o همچنین یک راه آسفالته از جلفا درست کنار رود ارس به منطقه می رسد که در اسکانلو پایان می یابد .
o یک راه از پارس آباد به منطقه می آید که در اسکانلو پایان می یابد .

جاذبه های منطقه کلیبر :


آنهایی که زیاد سفر کرده اند می دانند که زیباییهای ارسباران بخصوص منطقه کلیبر کم نظیر و بسیار جالب و در ماه های اردیبهشت ،خرداد و تیر ماه طبیعت زیبایی و توانایی خود را به نمایش می گذارد . مراتع و کوهها و باغ ها و کنار رودخانه ها سراسر پر از رنگانگ می گردد .
همه جا سر سبز و پر تلاوت می شود در این منطقه (کلیبر) هر یک از فصول سال زیبایی خیره کننده ای دارد .
سیاح غرب به نام ابن حوقل در سال 367 هجری از منطقه کلیبر دیدن کرده و می نویسد : سیاه کویه (قره داغ ) کوهی بس بزرگ است و مردم آنجا به سیصد زبان تکلم دارند . در سراسر آن باغ ها و گلها و آبراهه ها و نیز فلاحان دیده می شوند ، سرزمین پر برکت و حاصلخیز است چنانکه میوه های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است . در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می تابد .
مقدسی سیاح دیگر چنین می نویسد :
چون این سرزمین (منطقه کلیبر) بزرگ و زیبا و پربرکت بود و انگور بود دارای نرخهای ارزان ، درختان در هم کشیده ، نهرهای روان ، کوههای پر عسل ، دشتهای آبادان ، دمن های پر از گوسفند می بود و من برایش نامی نیافته و آنرا رحاب نامیدم اصحاب راس در آنجا بود . اصحاب الراس که در قرآن کریم از آن 2 بار نام برده شده است .
ابودلف درباره این منطقه چنین می نویسد :
در این مکان آبها ی معدنی وجود دارد که برای معالجه ی جرب مفید است و د ربدین مکانی به مساحت سه جریب دیدم که می گویند این محل اقامتگاه مردان موقف الرجل می باشد . و هر کس در آنجا بایستد و ا زخدا چیزی بخواهد دعایش مستجاب می شود . در بذین انتظار ظهور مهدی را دارند و در پایین شهر رودخانه بزرگی جاری است و چنانچه بیمار مبتلا به تبهای کهنه در آنجا شستشو دهد شفا یابد .
در این ناحیه انار عجیبی بار می آید و من مانند آن را در هیچ شهری ندیده ام . انجیر بذیننیز عجیب است . کشمش را در انجا در تنور خشک می کنند زیرا به واسطه فراوانی مه آفتاب ندارد و آسمان آنجا صاف نمی شود . 
از این توصیف های سیاحان گذشته چنین بر می آید که شهرستان کلیبر از جمله معدود مکانها و مناطق روی کره زمین می باشد که زیباییهای سحرانگیزی دارد و ما را از یاد به یاد خدا و نعمتهای او بر می اندازد .

آثار باستانی شهرستان کلیبر :

مهمترین اثر بجا مانده از تمدن های گذشته قلعه کوهستانی بسیار بزرگ و عظیمی است بر بالای کوههای محجور که کوهی بس صعب العبور است و ارتفاع آن از سطح دریا 3000 متر می باشد و این قلعه با اسامی مختلفی چون قلعه بذ ، قلعه مهجور ، قیز قالاسی ، کلی بر و قلعه بابک که به خاطر استقاده جاویدان و بابک ( رهبراه نهضت خرمدین ) از آن امروزه بیشتر به قلعه بابک معروفیت دارد .
از این قلعه در طول تاریخ پادشاهان و عیاران زیادی استفاده کرده اند .
موقعیت قلعه بابک طوری است که دسترسی بدان غیر ممکن بوده و از دو راه می توان به آن صعود کرد .
از این قلعه مادها ، هخامنشیان _ ساسانیان و حکومت های دیگر استفاده کره اند . این قلعه در 5 کیلومتری جنوب غربی کلیبر قرار دارد .
قلعه بابک دارای 2 دروازه می باشد . دروازه شمالی و دروازه غربی که اصلی ترین و پر ترددترین دروازه شمالی است که درست روبروی دالان ورودی که یک نفر بسختی می تواند از آنجا بگذرد قرار دارد ، و دروازه غربی به عنوان دروازه فرعی محسوب می شود و از رونق چندانی برخوردار نبود در کل از آثار پی به ماهیت خالقش می بریم یعنی صلابت قلعه و موقعیت آن گواه بر دفاع از وطن خود می باشد که در متون تاریخی غیر از جاویدان و بابک دیگر نام نیامده است . 
خلاصه که گویند از آشیانه عقاب ، عقاب پر می گشاید .

قلعه پیغام :
این قلعه در 10 کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام بر بالای کوهی که از سه طرف آن پرتگاه است و رود بزرگ کلیبر از پای این کوه می گذرد قرار گرفته است . از ساختمانهای قلعه و دیوار آن آثار کمی باقی مانده است و حفاران و دزدان آثار باستانی همه چیز را تخریب کرده اند .
مصالح بکار رفته در برج باروها و سیستم نگهداری آی و آب انبار مشابه قلعه بابک و قلعه آوارسین می باشد . باستان شناسان تاریخ این قلعه را به دوران قبل از اسلام و اشکانیان نسبت داده اند .
این قلعه بر تمامی راههای ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می گذرد .
همانطور که از اسم این قلعه بر می آید وظیفه آن نگهبانی در درب ورودی شهر بزرگ و باستانی بر BAR   یا کلیبر کنونی بوده است . 


قلعه کردشت :
روستای کردشت در ساحل رود ارس و داخل دره ارس قرار دارد و در سمت شمال آن کوههای سنگی و صخره ای ارمنستان قرار گرفته است . حصار و قلعه کردشت در دامنه کوه و از خشت و گل ساخته شده است . این قلعه را نمی توان با سایر قلعه ها مقایسه کرد زیرا بر خلاف سایر قلعه ها بر بلندی کوه های بلند جای نگرفته است . از این حصار و روستای کردشت عباس میرزا در زمان جنگ های ایران و روس استفاده زیادی کرده و مدت مدیدی در همین محل پناه گرفته است .


حمام کردشت :
در روستای کوچک کردشت حمام بزرگی مشابه حمام یک شمع اصفهان با همان سبک و سیاق ساخته شده است . شکی نیست که معماران و مهندسین هر دو حمام یکی بوده و گرم کردن به یک شیوه بوده است . ساختمان ، زیرزمین و فقط نور گیرها بالای زمین بوده است . حمام اطاقهای متعدد و بزرگی داشته و بنظر می رسد که در زمان استهمام به چند صد نفر کافی بوده است . سنگ ستونها و سر دربها با مهارت تراشیده شده و همه جا گچ بری و تذهیب شده است . گچ بری دیوارها و سقفها بسیار زیبا و دیدنی است . تیان ( دیگ بزرگ گرم کردن آب ) هنوز پا بر جاست و در زیر یا کنار آن محل مخصوص نگهداری و سوزاندن هیزم یا زغال دیده نمی شود . می توان گفت که این حمام مثل سایر حمامهای شاه عباس و شیخ بهایی با یک شیوه آب را گرم می کردند و شاید از انرژی خورشیدی استفاده می کردند . راه ورودی حمام از پشت بام و 11 پله تا هشتی اول همچنان برقرار است . هشتی 130 متر مربع است و محل استهمام یک هشت ظلعی که هر ظلع آن 4 متر و ارتفاع آن 8 متر است تشکیل شده است .

قصر یا کانتور وینه :
روستی وینه مرکز دهستان منجوان از بخش خداآفرین است که طبیعت بسیار زیبا و خاطره انگیز دارد .
روستای وینه تا 10 سال پیش هنوز ارمنی نشین بوده است . در ورودی ده بر بلندی کوهی که به رود ارس و قسمت قره باغ و راه اصلی کنار ارس تسلط دارد خرابه های قلعه وینه به چشم می خورد .
قصر باشکوه کانتور متعلق به ارمنی ثروتمندی به نام طومانیانس بوده (دوران قاجاریه ) که محل نگهداری غلات و احشام و همچنین محل زندگی در اطاقهای متعدد به چشم می خورد . قصر کانتور در دو طبقه و از سنگهای تراشیده شده به شکل مربع ساخته شده است . تاریخ ساخت یا تعمیر آن در سر درب ورودی سال 1907 میلادی را نشان می دهد . ساختمان این بنا شباهت زیادی به کلیسای سنت استپانوس در جلفا دارد و بی شک قسمتی از ساختمان به عنوان کلیسا کاربری داشته است .

بقعه شیخ شعیب – دوزال :

این بقعه در داخل روستای دوزال بر بالای تپه ای واقع شده است . روستای دوزال در جنوب ارس قرار گرفته است . سبک معماری قدمت آن را به قرن هفتم منسوب     می کند . این بقعه زیارتگاه عده زیادی از مردم منطقه است و بقعه شیخ شعیب به صورت برفی هشت ضلعی و از آجر به ارتفاع 8 متر ساخته شده که در داخل بقعه چند قبر وجود دارد .

پل های خدا آفرین (حسرت کورپوسی):
یکی از آثار قدیمی و مهم شهرستان کلیبر پل های قدیمی و تاریخی خداآفرین می باشد . در نزدیکی روستای خمارلو دو پل قدیمی به چشم می خورد که یکی خراب شده ولی دیگری تعمیر شده است و هنوز هم برای پیاده قابل استفاده است . طول پل سالم 160متر است که 120 متر متعلق به ایران و 40 متر متعلق به جمهوری آذربایجان است . محل پل ها تنگ ترین معابر رود ارس می باشد که بستر سنگی دارد ولی سایر جاهای محل عبور رود آهکی و نرم است که در آن زمان برای ساختن پل توانایی و امکانات نداشتند . عده ای ، از پل به نام پل کیخسرو – عده ای عده ای به نام پل کوروش و یا سیروس خوانده اند . در کتاب های تاریخی آمده است که اعراب نیز برای فتح قفقاز از پل ها استفاده کرده اند . همچنین پادشاهان امرای زیادی در طول تاریخ آن را تعمیر کرده و ازآن استفاده کرده اند که از جمله آ ن پادشاهان : الجایتو سلطان - شاه خدابنده – آقا محمدخان قاجار – جلال الدین ملکشاه و ...

مسجد جامع کلیبر :
مسجد جامع کلیبر در مرکز شهر قرار دارد . طول بنا 50 متر عرض آن 30 متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع 45 متر و قطر 17 متر داشته که تا سال  1330 شمسی پابرجا بوده . این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور 1320 آسیب دیده و در سال 1330 فرو ریخته است .در وسط این مسجد درخت داغداغان تنومندی رشد کرده و سر از وسط مسجد بیرون برآورده بود که در سال 1340 شمسی توسط امناء مسجد معدوم شده است .

قصر آینالو :
از ذیگر جاذبه های تاریخی و مهم و جذاب شهرستان قصر آینالو می باشد . این قصر در ته یکی از دره ها در روستای آینالو قرار دارد این قصر به ثروتمند معروف ارمنی دوران قاجاریه (طومانیاس) بوده است .از ساختمان با عظمت آن امروزه چیزهای زیادی باقی نمانده است . بنای نیمه سالم و باقی مانده این عمارت که در جهت شمال جنوب ساخته شده است در حدود 12*20 متر می باشد که قسمت جنوبی آن از در اصلی تا جنوب 5/6 متر می باشد این ساختمان 3 طبقه یعنی (قسمت جنوبی) سه طبقه ولی بقیه ساختمان ها 2 طبقه می باشد . نامگذاری این قصر به نام آینالو به خاطر سقف فلزی و درخشندگی بیش از حد آن بوده و چون مردم برای اولین بار شاهد این چنین سقفی می شدند آن را آئینه لو نامیدند .

 

برج خان باغی :
این ساختمان هشت ضلعی در نزدیکی روستای خان باغی و در کنار جاده کلیبر به ساحل ارس قرار گرفته است و تا سال 1368 پابرجا بوده . ولی متاسفانه دزدان آثار باستانی این برج را به کلی معدوم کرده اند . بنای برج به قرن هفتم یا هشتم منسوب می گردد . ارتفاع برج 8 متر و عرض هر ضلع آن 7/1 متر بوده است . برج مشابهی در داخل شهر کلیبر در بالای کوه فرخی و برج مشابه دیگری در روستای دوزال و همچنین برج مشابهی در قشلاق قارلوجه پابرجا مانده است .

دیدنیهای دیگر منطقه کلیبر :
در اینجا به دلیل کمبود وقت نتوانستم تمام دیدنیها را بطور مجزا معرفی کنم ولی به طور خلاصه نام آنها را ذکر خواهم کرد :
1. برج امید : که خرابه یک ساختمان باقی مانده از دوران زرتشتی در کلیبر است که برجی به ارتفاع 50 متر در کنارش تا سال 1365 وجود داشته است .
2. برج سفید (آق بوش) : که در کنار منبع آب در شهر کلیبر قرار دارد که متعلق به دوران زرتشت بوده است .
3. برج روستای آس : که یک برج سنگی شش ظلعی و دو طبقه دارد .
4. امامزاده کلیبر : دراخل شهر کلیبر در سال 1290 هجری شمسی احداث گردیده است .
5. حمام کلیبر : روبروی مسجد جامع کلیبر و زیر زمین احداث شدهاست و تنها نور گیر ها که حالت گنبدی شکل دارند در روی زمین دیده می شود که شبیه حمام اصفهان بوده و تا سال 1352 استفاده می شده است .
6. دژ خانلار خان : یک دژ مستحکم در بالای شهر کلیبر بوده که مرکز حکومتی کلیبر در گذشته بوده است . که قسمت عظیم آن تخریب شده است .
7. زیارتگاه های کلیبر : مقبره شیخ الظنون زاویه درروستای زاویه که یکی از عرفا بوده است . زیارتگاه علم لی بابا در دامنه كوه دیورو – پیر گدوک – پیر بدیل که هر دو در بالا شهر بودهاند . قره ملک – بقعه شاه قاسم که در نزدیکی روستای عبدالرزاق قرار دارد . بقعه شیخ عبداله انصاری در داخل شهر بالاتر از مسجد امام زاده قرار دارد .
8. تپه نادری : در ساحل رود ارس بین روستای اصلاندوز و جعفر قلی اوشاقی که محل تاج گذاری نادر شاه می باشد .
9. قلعه های دیگر مثل : قلعه فرخی در داخل شهر بالای کوه فرخی – قلعه آغویه در کنار روستای آغویه بر بالای کوه – قلعه آوارسین – قلعه کندی در روستای قلعه کندی
10. روستای تاریخی اوشتبین
11. گذرگاه شاخه فرعی جاده ابریشم از روستای کیارق در 2 کیلومتری کلیبر .
12. کاروانسرای شاه عباسی در 5 کیلومتری جاده کلیبر – جانانلو 


جاذبه های طبیعی شهرستان کلیبر :


قلعه دره سی : قلعه دره سی در 3 کیلومتری جنوب غرب شهرستان در جوار سپهر حماس قلعه بابک قرار دارد . در این مکان علاوه بر سر سبزی و خرمی آبشار های بلند از آب چشمه های کوهستانهای بذ وجود دارد که همه کس را بیشتر شیفته خود می سازد . روح نوازی انواع پرندگان کوچک و بزرگ در دل جنگل در شب و روز نوازشگر گوش گردشگران عزیز می باشد . این تفرجگاه محل زندگانی پرندگانی مانند کبک و پرندگان شکاری مانند شاهین و همین طور پرندگان خوش الحال می باشد که هر ساله پذیرای هزاران هزار میهمان داخلی و خارجی با طبیعت خود می باشد .
و همچنین جشنی که بهعنوان روز انس با طبیعت و تجلیل رشادتهای دلاور آذربایجان به هدایت ارشاد اسلامی و برقراری نظم توسط نیروی انتظامی دراین مکان می باشد .
به طور کلی با توجه به کمک مسئولین بخصوص شهرداری و فرمانداری و شورای اسلامی شهر کلیبر امکاناتی از جمله هتل – اتاقکهای پیش ساخته – چادر – سرویس بهداشتی – آب و برق و تلفن ایجاد شده است تا گردشگران عزیز بتوانند نیازهای اساسی خود را بر طرف کنند . 

پارک جنگلی مکیدی :


روی هم رفته هر چه از شرق شهرستان کلیبر به غرب یا شمال نزدیک شویم به انبوهی جنگل افزوده و نواحی استپی جنگل کاسته مس شود . یکی دیگر از جاهای با صفا و دل انگیز به دلیل وجود چشمه سارهای فراوان و آب و هوای خوش پذیرای گردشگران می باشد پارک جنگلی و طبیعی مکیدی است .
این تفرجگاه درست در پشت کوهستانهای جاویدان قرار دارد راهی که بدانجا منتهی می گردد از راه آسفالته قلعه بابک که بعد از گذر از روستای شجاع آباد ، هجراندوست ، و آغویه و علی آباد به این مکان می رسد . این مکان با داشتن چمن زار های معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است .
وجود میوه های گوناگون همچون گردو ، فندق ، تمشک و ذغال اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همران با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می کند.
گسترده این پارک از قلعه درسی آغاز میشود و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه میابد در ارتفاعات این تفرجگاه  انواع گونه های گیاهی که مثل اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی میباشد مانند: آویشن – کهلیک اوتی – شیرین بیان –بومادران و ... که برای بیماری مختلف مانند سرماخوردگی – سینوزیت و ...  مفید میباشد باعث شده است  که به جاذبه های این پارک افزوده و برای جمع آوری گیاهان مردم بیشتر  مجذوب و شیفته ی این پارک گردند.

آبهای گرم شهرستان کلیبر:
تمام آبهای زیرزمینی اعم از آب گرم و سرد روزنه ای از قشر زمین را برای روانه شدن در روی سطح زمین به خود اختصاص داده اند که مخلوطی از مواد معدنی و املاح زیرزمینی است که برای درمان بیماریهای روماتیسم – گرفتگی عضله و جلدی بسیار مناسب است.
درمان با آب موضوع تازه و جدید نیست و از گذشته ی دور وجود داشته .
شهرستان کلیبر هم از این موهبت الهی بی بهره نبوده و تعدادی از آب گرمهای در این منطقه وجود دارد. در نزدیکی آبش احمد یکی از بخشهای شهرستان کلیبر در میان کوهسارها آبگرمی به نام متعلق و یئل سویی وجود دارد که درجه حرارت آن در چشمه خودجوش 80 درجه سانتیگراد میباشد. که آب آن با لوله هایی به حمام زنانه و مردانه که سوای هم هستند منتقل میشود.
در این حمام ها استخرها و دوشهای و وانهایی گذاشته اند که هر ساله هزاران توریست را برای گردش و درمان  بیماریهای مختلف به خود جلب میکند.
از دیگر استعدادهای بالقوه شهرستان وجود آب معدنی بالاسه که در روستای بالاسنگ قرار دارد میباشد که از لای سنگهای قرمز و به رنگ مس میجوشد که برای  انداختن سنگ کلیه و سنگ مثانه به کار میرود اگر بتوانی  یک هفته از آب آن بخوری فورا سنگ را می اندازد.

آبهای سطحی و زیرزمینی، رودخانه‌ها، دریاچه‌،‌ مرداب، تالاب، كانال ‌آب، موقعیت مسیل‌های ناحیهبه طور كلی منطقه از لحاظ منابع آب بسیار غنی می باشد كه یكی از علل آن كوهستانی بودن منطقه است كه هنگام گذار توده هواهایی كه از مدیترانه در بستر بادهای غربی و سیبری می گذرند و دارای رطوبت كافی هستند. هنگام رسیدن به نقاط مرتفع و فراهم شدن شرایط بارندگی به صورت برف و باران رطوبت خود را از دست داده و منطقه كلیبر و به طور كلی استان آذربایجان شرقی را از منابع آب غنی می سازند.رودخانه‌ها: پیغام، ایلگنه چای، قورو چای، قره سو، مرز رود، سامبوران چایی، زنگول، علیرضا چای، اهرچای، اسگنه چای. ایلقنا، مردانقم چایی و بلاخره كلیبر چایی و ... . در اینجا به توضیحی در خصوص برخی از این رودخانه ها می پردازیم:کلیبر چایی، از کوههای هشتادسر، کوههای پیغام، کوههای شیور سرچشمه گرفته که در نهایت در کلیبر به یکدیگر می پیوندند. رودخانه سیلن (سیلن چایی) واقع در دهستان گرمادوز، از ارتفاعات مشرف به آبادیهای میدانلار و گلی پایین سرچشمه می گیرد و رو به شمال جریان می یابد. این رود پس از پیوستن به رودهای محلی، در نزدیكی آبادی لاریجان بالا به رودخانه ارس می ریزد. طول این رودخانه تا رود ارس در حدود 45 كیلومتر است. رودخانه دوزال (دوزال چایی) از شمال ایری داغ (كوه بزرگ)، جلاداغ و آغ داغ به ارتفاع 2800 متر كه دامنه های جنوبی آن مشرف به جلگه تبریز است، در دهستان دیزمار غربی، سرچشمه می گیرد و در قسمت بالا «ایری چای» خوانده می شود. این رود پس از عبور از روستای ایری، از  مجرایی سنگی می گذرد و از سواحل چپ و راست خود در حدود 16 رودخانه كوچك و بزرگ را به خود جذب می كند و از سمت راست روستای دوزال به رود ارس  می پیوندد. رودخانه القنا (القنا چای) در دهستان حسن آباد (حسنو) شهرستان كلیبر، از ارتفاعات قرخلار، بالای آبادی های پارالوجه و آرنالیق، سرچشمه گرفته و رو به شمال جریان دارد و در مسیرش رودخانه های كوچكی نیز به آن می ریزند. این رودخانه در 5/1 كیلومتری آبادی آلاجوجه در منطقه اشتوبین در نوار مرزی به رود ارس می پیوندد.

 

 معادن معدنی وزیر زمینی ناحیه.            یک معدن «نفلین سیلینیت» در دره پیغام وجود دارد که کارخانه اش در همان نزدیکی در روستای یوزبند احداث شده است که تا حدود زیادی به اقتصاد منطقه کمک می کند.معادن معدنی شامل: نفلین سیلینیت، سنگ آهك، ذغال سنگ و لاشه و مالون می باشد. معادن فلزی که آلومینیم، مس، آهن، نقره، مولیبدن. معادن غیر فلزی مثل ذغال سنگ قارا داغلو (نام روستا) و ساری یاتاغ، سنگهای تزئینی منطقه خداآفرین، مجید آباد، ونه آباد، شیورداغ، اطراف جاده مشگین شهر، حوالی کلیبر ذخایر عظیمی را تشکیل می دهند. شایان ذکر است نفلین سیلینیت به عنوان ماده اولیه صنایع شیشه سازی و سرامیک کاربرد دارد. این ماده معدنی در صنایع شیشه سازی جایگزین فلداسپات و قسمتی از موارد قلیایی گردیده و به عنوان روان ساز عمل می کند. در صنایع سرامیک، در تشکیل بدنه کاشی، سرامیک، لعاب چینی کاربرد داشته و به آنها حالت شیشه ای داده که در استحکام     بخشیدن بدنه آنها نقش مهمی ایفا می کند.
kaleybar


 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 8 دی 1390
شنبه 18 فروردین 1397 02:53 ق.ظ

Superb stuff. With thanks.
cialis en mexico precio cialis savings card best generic drugs cialis cialis y deporte generic cialis pro free generic cialis cialis diario compra generic cialis levitra click here cialis daily uk does cialis cause gout
شنبه 4 فروردین 1397 01:11 ق.ظ

You suggested that effectively.
cialis patent expiration purchase once a day cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis for daily use we like it cialis price generic cialis pill online tadalafil generic order a sample of cialis cialis uk cialis pas cher paris
دوشنبه 28 اسفند 1396 06:32 ق.ظ

With thanks! Quite a lot of content.

cialis in sconto cipla cialis online cilas look here cialis cheap canada cialis coupons cialis bula cialis 20mg prix en pharmacie bulk cialis enter site natural cialis we use it cialis online store
یکشنبه 6 اسفند 1396 10:41 ب.ظ
سهم برجسته! من فقط این را به یک همکار که هدایت می کرد فرستادم
تحقیق کمی در مورد این. و او در واقع دستور داد من صبحانه بخاطر اینکه برای آن کشف کردم
او... لول بنابراین به من اجازه می دهم این را دوباره بخوانم.... با تشکر از شما
برای غذا!! اما آره، برای صرف وقت برای بحث در مورد این موضوع اینجا
در صفحه وب شما.
جمعه 4 اسفند 1396 09:15 ب.ظ
آیا در این وبسایت مشکل اسپم دارید؛ من هم هستم
وبلاگ نویسی، و من از وضعیت شما شک داشتم؛ ما داریم
برخی از روش های خوب ایجاد شده و ما به دنبال روش های تجاری با آن هستیم
دیگران، مطمئن باشید که اگر علاقه مند به من یک ایمیل به من شلیک کنید.
جمعه 4 اسفند 1396 06:04 ق.ظ
من می دانم که این صفحه وب محتوای با کیفیت و اطلاعات اضافی را فراهم می کند،
یک سایت دیگر وجود دارد که این موارد را فراهم می کند
در کیفیت؟
جمعه 24 آذر 1396 06:25 ب.ظ
این در واقع یک بخش خوب و مفیدی از اطلاعات است.

من خوشحالم که این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید.
لطفا ما را به روز نگه دارید مثل این. با تشکر برای به اشتراک گذاری
جمعه 17 آذر 1396 10:07 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for driving
دوشنبه 13 آذر 1396 09:33 ب.ظ
آیا تا به حال در مورد کمی از آن فکر کرده اید؟
کمی بیشتر از مقالات شما؟ منظورم این است که آنچه شما می گویید ارزشمند و کامل است.
با این حال فقط تصور کنید اگر شما برخی از تصاویری عالی و یا فیلم های اضافه شده به پست های خود را بیشتر، "پاپ"!
محتوای شما عالی است، اما با عکس ها و کلیپ ها، این وبلاگ می تواند بدون شک یکی از مفید ترین ها باشد
در زمینه خود وبلاگ فوق العاده!
سه شنبه 7 آذر 1396 10:20 ب.ظ
هی من متوجه شدم این نوع از موضوع است اما من نیاز به درخواست.
مدیریت یک وبلاگ به خوبی ایجاد شده مانند
شما نیاز به مقدار زیادی از کار؟ من کاملا
جدید برای اجرای یک وبلاگ اما من در مجله من هر روز نوشتن.

من می خواهم یک وبلاگ بنویسم تا بتوانم تجربه شخصی و افکار خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارم.
لطفا به من اطلاع دهید اگر شما هر نوع ایده یا راهنمایی دارید
برای وبلاگ نویسان مشتاق نام تجاری جدید. متشکرم!
سه شنبه 7 آذر 1396 12:57 ق.ظ
به هر دلیلی به هر دلیلی، به این دلیل که واقعا خوشم می آید که پست این صفحه وب را به طور منظم به روز کند.
این شامل اطلاعات گزنده است.
سه شنبه 30 آبان 1396 07:47 ب.ظ
شما مطمئنا شور و شوق خود را در مقاله ای که می نویسید می بینید.
عرصه امیدوار است حتی بیشتر نویسندگان پرشور مانند
شما که نگران نباشید آنها را باور کنید.
تمام وقت بعد از قلب تو برو
پنجشنبه 18 آبان 1396 04:02 ق.ظ
سلام! این پست نمی تواند بهتر نوشته شود!
خواندن این پست به یاد مادرم اتاق قدیمی من!
او همیشه در مورد این چت صحبت کرد. من این صفحه را به
به او. مطمئنا او خواندن خوب خواهد داشت. با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
شنبه 13 آبان 1396 09:17 ب.ظ
هی اونجا! سوال سریع که کاملا موضوعی است آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟
در هنگام مشاهده از آیفون 4، وب سایت من ظاهر عجیب و غریب است.
من سعی می کنم یک قالب یا افزونه پیدا کنم که شاید بتواند این مسئله را حل کند.
اگر پیشنهادی داری در میان بگذار.
قدردانی آن
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:05 ق.ظ
سلام، من احساس می کنم که متوجه شدم شما وبلاگ من را دیدید، بنابراین من آمده ام
برای بازگشت به نفع؟ من تلاش برای پیدا کردن مسائل برای افزایش من
وب سایت! من آن را مناسب برای استفاده از چند فرض
از مفاهیم شما!!
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:19 ق.ظ
زمان مناسب برای ساختن چند برنامه برای آینده است و زمان خوشحال شدن است.
من این را خواندم و اگر می توانستم به شما برخی از نکات و نکات توجه توجه داشته باشم توصیه می کنم.
شاید شما بتوانید مقالات بعدی مربوط به آن را بنویسید
این مقاله. من تقریبا می خواهم نتایج بیشتری از آن بیاموزم!
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:50 ب.ظ
سلام، فقط از طریق وبلاگ خود از طریق Google مطلع شدید و متوجه شدید که واقعا مفید است.

من قصد دارم به خاطر برزیل مراقب باشم. من قدردانی خواهم کرد اگر این را در آینده ادامه دهید.

انسان های بیشماری از نوشته شما سود می برند. به سلامتی!
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:48 ب.ظ
هیا! من فقط می خواستم بپرسم آیا شما هرگز با هکرها مشکل دارید؟
آخرین وبلاگ من (وردپرس) هک شد و من به پایان رسید تا از دست دادن چند ماه
کار سخت به دلیل هیچ پشتیبان. آیا شما روشی جهت حفاظت در برابر هکرها دارید؟
دوشنبه 8 آبان 1396 11:57 ب.ظ
سلام، وبلاگ من را از زمان به زمان خواند و من یک اسم مشابه داشتم و
من فقط متعجب شدم که آیا شما نظر بسیاری از هرزنامه دریافت می کنید؟
اگر چنین است پس چگونه از آن محافظت می کنید، هر پلاگین یا هر چیزی که می توانید مشاوره کنید؟
من خیلی زود به این نتیجه رسیدم که دیوانه من را رانندگی می کند بنابراین هر گونه کمک بسیار قدردانی می شود.
دوشنبه 8 آبان 1396 08:33 ب.ظ
این سایت... چطور میتونید بگید؟ مربوط!!
در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد. قدردانی آن
دوشنبه 8 آبان 1396 08:25 ب.ظ
وب سایت عالی شما را در اینجا گرفتم.. برای دشوار است
این روزها نوشتن بسیار عالی را مثل شما انجام دهید من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی میکنم
مراقب باش!!
دوشنبه 8 آبان 1396 04:09 ب.ظ
من همیشه برای مطالعه مقالات در مقالات خبری مورد استفاده قرار گرفتم اما در حال حاضر به عنوان من
از این به بعد از شبکه خبری استفاده می کنم، به لطف وب.
یکشنبه 30 مهر 1396 03:16 ق.ظ
این فوق العاده است که شما از این بخش از نوشتن به عنوان افکار فکر می کنید
خوب از طریق گفتگوی ما ساخته شده در این زمان.
دوشنبه 17 مهر 1396 01:25 ق.ظ
این وبلاگ... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت من
چیزی یافتم که به من کمک کرد. با تشکر!
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:15 ب.ظ
سلام، من وبلاگ شما را به صورت منظم بررسی می کنم. سبک نوشتن شما شوخ طبعی است، کار خوب را ادامه دهید!
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:06 ب.ظ
به راحتی می گویند که مقاله شما شگفت آور است. این
روشن بودن در مورد شما بسیار ساده است و می توانم فکر کنم شما یک متخصص در این موضوع هستید.
خوب با اجازه شما اجازه دهید من را خراب کنم
خوراک RSS خود را به روز نگه دارید با پست قریب الوقوع. با تشکر از شما یک میلیون و لطفا کار لذت بخش را نگه دارید.
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:37 ق.ظ
Hmm هر کس دیگری با تصاویر در بارگذاری این وبلاگ مشکلی دارد؟
من سعی میکنم بفهمم مشکلش چی هست یا اینکه این وبلاگ هست.
هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:05 ق.ظ
این سایت... چطور میتونید بگید؟ مربوط!!
در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد. بسیاری
با تشکر!
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:35 ق.ظ
همه چیز با توضیح دقیق چالش ها بسیار باز است.
این قطعا آموزنده بود. وب سایت شما بسیار مفید است.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
چهارشنبه 15 شهریور 1396 08:38 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this
post was good. I don't know who you are but definitely you are going to a
famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی