کلیبر
نظر یادتون نره
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

همه چیز در مورد شهرستان کلیبر

 

برای دیدن به ادامه مطلب بروید

موقعیت شهرستان کلیبر

  شهرستان کلیبر یکی از 19 شهرستان استان آذربایجانشرقی می باشد که خود شهرستان دارای سه بخش مرکزی – آبش احمد و خداآفرین است که آب و هوای کوهستانی و معتدل دارد .

موقعیت ارتباطی شهرستان :

o یک راه از شهرستان اهر به کلیبر می رسد که 60 کیلومتر بوده و جاده ای کوهستانی دارد .
o از کلیبر یک راه کوهستانی به طول 65 کیلومتر به کرانه های ارس متصل     می شود .
o همچنین یک راه آسفالته از جلفا درست کنار رود ارس به منطقه می رسد که در اسکانلو پایان می یابد .
o یک راه از پارس آباد به منطقه می آید که در اسکانلو پایان می یابد .

جاذبه های منطقه کلیبر :


آنهایی که زیاد سفر کرده اند می دانند که زیباییهای ارسباران بخصوص منطقه کلیبر کم نظیر و بسیار جالب و در ماه های اردیبهشت ،خرداد و تیر ماه طبیعت زیبایی و توانایی خود را به نمایش می گذارد . مراتع و کوهها و باغ ها و کنار رودخانه ها سراسر پر از رنگانگ می گردد .
همه جا سر سبز و پر تلاوت می شود در این منطقه (کلیبر) هر یک از فصول سال زیبایی خیره کننده ای دارد .
سیاح غرب به نام ابن حوقل در سال 367 هجری از منطقه کلیبر دیدن کرده و می نویسد : سیاه کویه (قره داغ ) کوهی بس بزرگ است و مردم آنجا به سیصد زبان تکلم دارند . در سراسر آن باغ ها و گلها و آبراهه ها و نیز فلاحان دیده می شوند ، سرزمین پر برکت و حاصلخیز است چنانکه میوه های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است . در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می تابد .
مقدسی سیاح دیگر چنین می نویسد :
چون این سرزمین (منطقه کلیبر) بزرگ و زیبا و پربرکت بود و انگور بود دارای نرخهای ارزان ، درختان در هم کشیده ، نهرهای روان ، کوههای پر عسل ، دشتهای آبادان ، دمن های پر از گوسفند می بود و من برایش نامی نیافته و آنرا رحاب نامیدم اصحاب راس در آنجا بود . اصحاب الراس که در قرآن کریم از آن 2 بار نام برده شده است .
ابودلف درباره این منطقه چنین می نویسد :
در این مکان آبها ی معدنی وجود دارد که برای معالجه ی جرب مفید است و د ربدین مکانی به مساحت سه جریب دیدم که می گویند این محل اقامتگاه مردان موقف الرجل می باشد . و هر کس در آنجا بایستد و ا زخدا چیزی بخواهد دعایش مستجاب می شود . در بذین انتظار ظهور مهدی را دارند و در پایین شهر رودخانه بزرگی جاری است و چنانچه بیمار مبتلا به تبهای کهنه در آنجا شستشو دهد شفا یابد .
در این ناحیه انار عجیبی بار می آید و من مانند آن را در هیچ شهری ندیده ام . انجیر بذیننیز عجیب است . کشمش را در انجا در تنور خشک می کنند زیرا به واسطه فراوانی مه آفتاب ندارد و آسمان آنجا صاف نمی شود . 
از این توصیف های سیاحان گذشته چنین بر می آید که شهرستان کلیبر از جمله معدود مکانها و مناطق روی کره زمین می باشد که زیباییهای سحرانگیزی دارد و ما را از یاد به یاد خدا و نعمتهای او بر می اندازد .

آثار باستانی شهرستان کلیبر :

مهمترین اثر بجا مانده از تمدن های گذشته قلعه کوهستانی بسیار بزرگ و عظیمی است بر بالای کوههای محجور که کوهی بس صعب العبور است و ارتفاع آن از سطح دریا 3000 متر می باشد و این قلعه با اسامی مختلفی چون قلعه بذ ، قلعه مهجور ، قیز قالاسی ، کلی بر و قلعه بابک که به خاطر استقاده جاویدان و بابک ( رهبراه نهضت خرمدین ) از آن امروزه بیشتر به قلعه بابک معروفیت دارد .
از این قلعه در طول تاریخ پادشاهان و عیاران زیادی استفاده کرده اند .
موقعیت قلعه بابک طوری است که دسترسی بدان غیر ممکن بوده و از دو راه می توان به آن صعود کرد .
از این قلعه مادها ، هخامنشیان _ ساسانیان و حکومت های دیگر استفاده کره اند . این قلعه در 5 کیلومتری جنوب غربی کلیبر قرار دارد .
قلعه بابک دارای 2 دروازه می باشد . دروازه شمالی و دروازه غربی که اصلی ترین و پر ترددترین دروازه شمالی است که درست روبروی دالان ورودی که یک نفر بسختی می تواند از آنجا بگذرد قرار دارد ، و دروازه غربی به عنوان دروازه فرعی محسوب می شود و از رونق چندانی برخوردار نبود در کل از آثار پی به ماهیت خالقش می بریم یعنی صلابت قلعه و موقعیت آن گواه بر دفاع از وطن خود می باشد که در متون تاریخی غیر از جاویدان و بابک دیگر نام نیامده است . 
خلاصه که گویند از آشیانه عقاب ، عقاب پر می گشاید .

قلعه پیغام :
این قلعه در 10 کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام بر بالای کوهی که از سه طرف آن پرتگاه است و رود بزرگ کلیبر از پای این کوه می گذرد قرار گرفته است . از ساختمانهای قلعه و دیوار آن آثار کمی باقی مانده است و حفاران و دزدان آثار باستانی همه چیز را تخریب کرده اند .
مصالح بکار رفته در برج باروها و سیستم نگهداری آی و آب انبار مشابه قلعه بابک و قلعه آوارسین می باشد . باستان شناسان تاریخ این قلعه را به دوران قبل از اسلام و اشکانیان نسبت داده اند .
این قلعه بر تمامی راههای ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می گذرد .
همانطور که از اسم این قلعه بر می آید وظیفه آن نگهبانی در درب ورودی شهر بزرگ و باستانی بر BAR   یا کلیبر کنونی بوده است . 


قلعه کردشت :
روستای کردشت در ساحل رود ارس و داخل دره ارس قرار دارد و در سمت شمال آن کوههای سنگی و صخره ای ارمنستان قرار گرفته است . حصار و قلعه کردشت در دامنه کوه و از خشت و گل ساخته شده است . این قلعه را نمی توان با سایر قلعه ها مقایسه کرد زیرا بر خلاف سایر قلعه ها بر بلندی کوه های بلند جای نگرفته است . از این حصار و روستای کردشت عباس میرزا در زمان جنگ های ایران و روس استفاده زیادی کرده و مدت مدیدی در همین محل پناه گرفته است .


حمام کردشت :
در روستای کوچک کردشت حمام بزرگی مشابه حمام یک شمع اصفهان با همان سبک و سیاق ساخته شده است . شکی نیست که معماران و مهندسین هر دو حمام یکی بوده و گرم کردن به یک شیوه بوده است . ساختمان ، زیرزمین و فقط نور گیرها بالای زمین بوده است . حمام اطاقهای متعدد و بزرگی داشته و بنظر می رسد که در زمان استهمام به چند صد نفر کافی بوده است . سنگ ستونها و سر دربها با مهارت تراشیده شده و همه جا گچ بری و تذهیب شده است . گچ بری دیوارها و سقفها بسیار زیبا و دیدنی است . تیان ( دیگ بزرگ گرم کردن آب ) هنوز پا بر جاست و در زیر یا کنار آن محل مخصوص نگهداری و سوزاندن هیزم یا زغال دیده نمی شود . می توان گفت که این حمام مثل سایر حمامهای شاه عباس و شیخ بهایی با یک شیوه آب را گرم می کردند و شاید از انرژی خورشیدی استفاده می کردند . راه ورودی حمام از پشت بام و 11 پله تا هشتی اول همچنان برقرار است . هشتی 130 متر مربع است و محل استهمام یک هشت ظلعی که هر ظلع آن 4 متر و ارتفاع آن 8 متر است تشکیل شده است .

قصر یا کانتور وینه :
روستی وینه مرکز دهستان منجوان از بخش خداآفرین است که طبیعت بسیار زیبا و خاطره انگیز دارد .
روستای وینه تا 10 سال پیش هنوز ارمنی نشین بوده است . در ورودی ده بر بلندی کوهی که به رود ارس و قسمت قره باغ و راه اصلی کنار ارس تسلط دارد خرابه های قلعه وینه به چشم می خورد .
قصر باشکوه کانتور متعلق به ارمنی ثروتمندی به نام طومانیانس بوده (دوران قاجاریه ) که محل نگهداری غلات و احشام و همچنین محل زندگی در اطاقهای متعدد به چشم می خورد . قصر کانتور در دو طبقه و از سنگهای تراشیده شده به شکل مربع ساخته شده است . تاریخ ساخت یا تعمیر آن در سر درب ورودی سال 1907 میلادی را نشان می دهد . ساختمان این بنا شباهت زیادی به کلیسای سنت استپانوس در جلفا دارد و بی شک قسمتی از ساختمان به عنوان کلیسا کاربری داشته است .

بقعه شیخ شعیب – دوزال :

این بقعه در داخل روستای دوزال بر بالای تپه ای واقع شده است . روستای دوزال در جنوب ارس قرار گرفته است . سبک معماری قدمت آن را به قرن هفتم منسوب     می کند . این بقعه زیارتگاه عده زیادی از مردم منطقه است و بقعه شیخ شعیب به صورت برفی هشت ضلعی و از آجر به ارتفاع 8 متر ساخته شده که در داخل بقعه چند قبر وجود دارد .

پل های خدا آفرین (حسرت کورپوسی):
یکی از آثار قدیمی و مهم شهرستان کلیبر پل های قدیمی و تاریخی خداآفرین می باشد . در نزدیکی روستای خمارلو دو پل قدیمی به چشم می خورد که یکی خراب شده ولی دیگری تعمیر شده است و هنوز هم برای پیاده قابل استفاده است . طول پل سالم 160متر است که 120 متر متعلق به ایران و 40 متر متعلق به جمهوری آذربایجان است . محل پل ها تنگ ترین معابر رود ارس می باشد که بستر سنگی دارد ولی سایر جاهای محل عبور رود آهکی و نرم است که در آن زمان برای ساختن پل توانایی و امکانات نداشتند . عده ای ، از پل به نام پل کیخسرو – عده ای عده ای به نام پل کوروش و یا سیروس خوانده اند . در کتاب های تاریخی آمده است که اعراب نیز برای فتح قفقاز از پل ها استفاده کرده اند . همچنین پادشاهان امرای زیادی در طول تاریخ آن را تعمیر کرده و ازآن استفاده کرده اند که از جمله آ ن پادشاهان : الجایتو سلطان - شاه خدابنده – آقا محمدخان قاجار – جلال الدین ملکشاه و ...

مسجد جامع کلیبر :
مسجد جامع کلیبر در مرکز شهر قرار دارد . طول بنا 50 متر عرض آن 30 متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع 45 متر و قطر 17 متر داشته که تا سال  1330 شمسی پابرجا بوده . این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور 1320 آسیب دیده و در سال 1330 فرو ریخته است .در وسط این مسجد درخت داغداغان تنومندی رشد کرده و سر از وسط مسجد بیرون برآورده بود که در سال 1340 شمسی توسط امناء مسجد معدوم شده است .

قصر آینالو :
از ذیگر جاذبه های تاریخی و مهم و جذاب شهرستان قصر آینالو می باشد . این قصر در ته یکی از دره ها در روستای آینالو قرار دارد این قصر به ثروتمند معروف ارمنی دوران قاجاریه (طومانیاس) بوده است .از ساختمان با عظمت آن امروزه چیزهای زیادی باقی نمانده است . بنای نیمه سالم و باقی مانده این عمارت که در جهت شمال جنوب ساخته شده است در حدود 12*20 متر می باشد که قسمت جنوبی آن از در اصلی تا جنوب 5/6 متر می باشد این ساختمان 3 طبقه یعنی (قسمت جنوبی) سه طبقه ولی بقیه ساختمان ها 2 طبقه می باشد . نامگذاری این قصر به نام آینالو به خاطر سقف فلزی و درخشندگی بیش از حد آن بوده و چون مردم برای اولین بار شاهد این چنین سقفی می شدند آن را آئینه لو نامیدند .

 

برج خان باغی :
این ساختمان هشت ضلعی در نزدیکی روستای خان باغی و در کنار جاده کلیبر به ساحل ارس قرار گرفته است و تا سال 1368 پابرجا بوده . ولی متاسفانه دزدان آثار باستانی این برج را به کلی معدوم کرده اند . بنای برج به قرن هفتم یا هشتم منسوب می گردد . ارتفاع برج 8 متر و عرض هر ضلع آن 7/1 متر بوده است . برج مشابهی در داخل شهر کلیبر در بالای کوه فرخی و برج مشابه دیگری در روستای دوزال و همچنین برج مشابهی در قشلاق قارلوجه پابرجا مانده است .

دیدنیهای دیگر منطقه کلیبر :
در اینجا به دلیل کمبود وقت نتوانستم تمام دیدنیها را بطور مجزا معرفی کنم ولی به طور خلاصه نام آنها را ذکر خواهم کرد :
1. برج امید : که خرابه یک ساختمان باقی مانده از دوران زرتشتی در کلیبر است که برجی به ارتفاع 50 متر در کنارش تا سال 1365 وجود داشته است .
2. برج سفید (آق بوش) : که در کنار منبع آب در شهر کلیبر قرار دارد که متعلق به دوران زرتشت بوده است .
3. برج روستای آس : که یک برج سنگی شش ظلعی و دو طبقه دارد .
4. امامزاده کلیبر : دراخل شهر کلیبر در سال 1290 هجری شمسی احداث گردیده است .
5. حمام کلیبر : روبروی مسجد جامع کلیبر و زیر زمین احداث شدهاست و تنها نور گیر ها که حالت گنبدی شکل دارند در روی زمین دیده می شود که شبیه حمام اصفهان بوده و تا سال 1352 استفاده می شده است .
6. دژ خانلار خان : یک دژ مستحکم در بالای شهر کلیبر بوده که مرکز حکومتی کلیبر در گذشته بوده است . که قسمت عظیم آن تخریب شده است .
7. زیارتگاه های کلیبر : مقبره شیخ الظنون زاویه درروستای زاویه که یکی از عرفا بوده است . زیارتگاه علم لی بابا در دامنه كوه دیورو – پیر گدوک – پیر بدیل که هر دو در بالا شهر بودهاند . قره ملک – بقعه شاه قاسم که در نزدیکی روستای عبدالرزاق قرار دارد . بقعه شیخ عبداله انصاری در داخل شهر بالاتر از مسجد امام زاده قرار دارد .
8. تپه نادری : در ساحل رود ارس بین روستای اصلاندوز و جعفر قلی اوشاقی که محل تاج گذاری نادر شاه می باشد .
9. قلعه های دیگر مثل : قلعه فرخی در داخل شهر بالای کوه فرخی – قلعه آغویه در کنار روستای آغویه بر بالای کوه – قلعه آوارسین – قلعه کندی در روستای قلعه کندی
10. روستای تاریخی اوشتبین
11. گذرگاه شاخه فرعی جاده ابریشم از روستای کیارق در 2 کیلومتری کلیبر .
12. کاروانسرای شاه عباسی در 5 کیلومتری جاده کلیبر – جانانلو 


جاذبه های طبیعی شهرستان کلیبر :


قلعه دره سی : قلعه دره سی در 3 کیلومتری جنوب غرب شهرستان در جوار سپهر حماس قلعه بابک قرار دارد . در این مکان علاوه بر سر سبزی و خرمی آبشار های بلند از آب چشمه های کوهستانهای بذ وجود دارد که همه کس را بیشتر شیفته خود می سازد . روح نوازی انواع پرندگان کوچک و بزرگ در دل جنگل در شب و روز نوازشگر گوش گردشگران عزیز می باشد . این تفرجگاه محل زندگانی پرندگانی مانند کبک و پرندگان شکاری مانند شاهین و همین طور پرندگان خوش الحال می باشد که هر ساله پذیرای هزاران هزار میهمان داخلی و خارجی با طبیعت خود می باشد .
و همچنین جشنی که بهعنوان روز انس با طبیعت و تجلیل رشادتهای دلاور آذربایجان به هدایت ارشاد اسلامی و برقراری نظم توسط نیروی انتظامی دراین مکان می باشد .
به طور کلی با توجه به کمک مسئولین بخصوص شهرداری و فرمانداری و شورای اسلامی شهر کلیبر امکاناتی از جمله هتل – اتاقکهای پیش ساخته – چادر – سرویس بهداشتی – آب و برق و تلفن ایجاد شده است تا گردشگران عزیز بتوانند نیازهای اساسی خود را بر طرف کنند . 

پارک جنگلی مکیدی :


روی هم رفته هر چه از شرق شهرستان کلیبر به غرب یا شمال نزدیک شویم به انبوهی جنگل افزوده و نواحی استپی جنگل کاسته مس شود . یکی دیگر از جاهای با صفا و دل انگیز به دلیل وجود چشمه سارهای فراوان و آب و هوای خوش پذیرای گردشگران می باشد پارک جنگلی و طبیعی مکیدی است .
این تفرجگاه درست در پشت کوهستانهای جاویدان قرار دارد راهی که بدانجا منتهی می گردد از راه آسفالته قلعه بابک که بعد از گذر از روستای شجاع آباد ، هجراندوست ، و آغویه و علی آباد به این مکان می رسد . این مکان با داشتن چمن زار های معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است .
وجود میوه های گوناگون همچون گردو ، فندق ، تمشک و ذغال اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همران با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می کند.
گسترده این پارک از قلعه درسی آغاز میشود و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه میابد در ارتفاعات این تفرجگاه  انواع گونه های گیاهی که مثل اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی میباشد مانند: آویشن – کهلیک اوتی – شیرین بیان –بومادران و ... که برای بیماری مختلف مانند سرماخوردگی – سینوزیت و ...  مفید میباشد باعث شده است  که به جاذبه های این پارک افزوده و برای جمع آوری گیاهان مردم بیشتر  مجذوب و شیفته ی این پارک گردند.

آبهای گرم شهرستان کلیبر:
تمام آبهای زیرزمینی اعم از آب گرم و سرد روزنه ای از قشر زمین را برای روانه شدن در روی سطح زمین به خود اختصاص داده اند که مخلوطی از مواد معدنی و املاح زیرزمینی است که برای درمان بیماریهای روماتیسم – گرفتگی عضله و جلدی بسیار مناسب است.
درمان با آب موضوع تازه و جدید نیست و از گذشته ی دور وجود داشته .
شهرستان کلیبر هم از این موهبت الهی بی بهره نبوده و تعدادی از آب گرمهای در این منطقه وجود دارد. در نزدیکی آبش احمد یکی از بخشهای شهرستان کلیبر در میان کوهسارها آبگرمی به نام متعلق و یئل سویی وجود دارد که درجه حرارت آن در چشمه خودجوش 80 درجه سانتیگراد میباشد. که آب آن با لوله هایی به حمام زنانه و مردانه که سوای هم هستند منتقل میشود.
در این حمام ها استخرها و دوشهای و وانهایی گذاشته اند که هر ساله هزاران توریست را برای گردش و درمان  بیماریهای مختلف به خود جلب میکند.
از دیگر استعدادهای بالقوه شهرستان وجود آب معدنی بالاسه که در روستای بالاسنگ قرار دارد میباشد که از لای سنگهای قرمز و به رنگ مس میجوشد که برای  انداختن سنگ کلیه و سنگ مثانه به کار میرود اگر بتوانی  یک هفته از آب آن بخوری فورا سنگ را می اندازد.

آبهای سطحی و زیرزمینی، رودخانه‌ها، دریاچه‌،‌ مرداب، تالاب، كانال ‌آب، موقعیت مسیل‌های ناحیهبه طور كلی منطقه از لحاظ منابع آب بسیار غنی می باشد كه یكی از علل آن كوهستانی بودن منطقه است كه هنگام گذار توده هواهایی كه از مدیترانه در بستر بادهای غربی و سیبری می گذرند و دارای رطوبت كافی هستند. هنگام رسیدن به نقاط مرتفع و فراهم شدن شرایط بارندگی به صورت برف و باران رطوبت خود را از دست داده و منطقه كلیبر و به طور كلی استان آذربایجان شرقی را از منابع آب غنی می سازند.رودخانه‌ها: پیغام، ایلگنه چای، قورو چای، قره سو، مرز رود، سامبوران چایی، زنگول، علیرضا چای، اهرچای، اسگنه چای. ایلقنا، مردانقم چایی و بلاخره كلیبر چایی و ... . در اینجا به توضیحی در خصوص برخی از این رودخانه ها می پردازیم:کلیبر چایی، از کوههای هشتادسر، کوههای پیغام، کوههای شیور سرچشمه گرفته که در نهایت در کلیبر به یکدیگر می پیوندند. رودخانه سیلن (سیلن چایی) واقع در دهستان گرمادوز، از ارتفاعات مشرف به آبادیهای میدانلار و گلی پایین سرچشمه می گیرد و رو به شمال جریان می یابد. این رود پس از پیوستن به رودهای محلی، در نزدیكی آبادی لاریجان بالا به رودخانه ارس می ریزد. طول این رودخانه تا رود ارس در حدود 45 كیلومتر است. رودخانه دوزال (دوزال چایی) از شمال ایری داغ (كوه بزرگ)، جلاداغ و آغ داغ به ارتفاع 2800 متر كه دامنه های جنوبی آن مشرف به جلگه تبریز است، در دهستان دیزمار غربی، سرچشمه می گیرد و در قسمت بالا «ایری چای» خوانده می شود. این رود پس از عبور از روستای ایری، از  مجرایی سنگی می گذرد و از سواحل چپ و راست خود در حدود 16 رودخانه كوچك و بزرگ را به خود جذب می كند و از سمت راست روستای دوزال به رود ارس  می پیوندد. رودخانه القنا (القنا چای) در دهستان حسن آباد (حسنو) شهرستان كلیبر، از ارتفاعات قرخلار، بالای آبادی های پارالوجه و آرنالیق، سرچشمه گرفته و رو به شمال جریان دارد و در مسیرش رودخانه های كوچكی نیز به آن می ریزند. این رودخانه در 5/1 كیلومتری آبادی آلاجوجه در منطقه اشتوبین در نوار مرزی به رود ارس می پیوندد.

 

 معادن معدنی وزیر زمینی ناحیه.            یک معدن «نفلین سیلینیت» در دره پیغام وجود دارد که کارخانه اش در همان نزدیکی در روستای یوزبند احداث شده است که تا حدود زیادی به اقتصاد منطقه کمک می کند.معادن معدنی شامل: نفلین سیلینیت، سنگ آهك، ذغال سنگ و لاشه و مالون می باشد. معادن فلزی که آلومینیم، مس، آهن، نقره، مولیبدن. معادن غیر فلزی مثل ذغال سنگ قارا داغلو (نام روستا) و ساری یاتاغ، سنگهای تزئینی منطقه خداآفرین، مجید آباد، ونه آباد، شیورداغ، اطراف جاده مشگین شهر، حوالی کلیبر ذخایر عظیمی را تشکیل می دهند. شایان ذکر است نفلین سیلینیت به عنوان ماده اولیه صنایع شیشه سازی و سرامیک کاربرد دارد. این ماده معدنی در صنایع شیشه سازی جایگزین فلداسپات و قسمتی از موارد قلیایی گردیده و به عنوان روان ساز عمل می کند. در صنایع سرامیک، در تشکیل بدنه کاشی، سرامیک، لعاب چینی کاربرد داشته و به آنها حالت شیشه ای داده که در استحکام     بخشیدن بدنه آنها نقش مهمی ایفا می کند.
kaleybar


 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 8 دی 1390
جمعه 8 فروردین 1399 05:30 ب.ظ
I loved this pοst! I read your blog fairly often and you are always coming out with some great
stuff. I will sharss this on my facebook, instagram and some of my
loyalty followеrs. Great jobѕ! Kеep work it with it.
سه شنبه 5 فروردین 1399 08:57 ب.ظ
cheers a great deal this web site is elegant along with
laid-back
چهارشنبه 21 اسفند 1398 12:42 ب.ظ
appreciate it a great deal this fabulous website is definitely official in addition to simple
دوشنبه 12 اسفند 1398 03:55 ب.ظ
The perfect man is often the grooms most trustworthy and faithful pal
or relative. One of the best man is usually the grooms most reliable and
faithful friend or relative. The ushers would be the grooms brothers, cousin, or best
pals, or brothers and close kinfolk of the bride. Responsibilities of the most effective Man Before
the marriage, he - pays for his own attire, bought or rented.

May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Throughout the ceremony, he - will not be part of the processional but enters with the groom, standing behind the groom and slightly to the
left. After the ceremony, he - immediately serves as one of many witnesses in signing the marriage
license. At the reception, he - doesn't stand within the receiving line until
he is also the father of the groom. After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal put on to the suitable location.
چهارشنبه 30 بهمن 1398 01:16 ب.ظ
5escortgirls Quick search and obtain the modern results Look for a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?

Discrete apartments? Come up with a quick search by region
دوشنبه 28 بهمن 1398 07:22 ق.ظ
Your one-stop shop to Asia's greatest intercourse destination, find Tokyo Escorts, Brothels, Erotic Rubs, Blowjob Bars, Reel Groups, Intercourse Solutions and a lot more!
جمعه 25 بهمن 1398 10:43 ق.ظ
I think the admin of this site is genuinely working hard
for his web page, because here every information is quality based data.
چهارشنبه 23 بهمن 1398 10:23 ق.ظ
The best man is normally the grooms most reliable and
faithful friend or relative. The very best man is usually the
grooms most trustworthy and faithful buddy or relative.
The ushers could be the grooms brothers,
cousin, or finest friends, or brothers and shut relations of
the bride. Responsibilities of the best Man Before the wedding, he - pays for his personal attire,
purchased or rented. May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Throughout the ceremony, he - isn't a part of the processional but enters with
the groom, standing behind the groom and barely to the left.

After the ceremony, he - immediately serves as one of many witnesses in signing
the marriage license. At the reception, he - does not stand within the receiving
line unless he is also the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal put on to the appropriate location.
سه شنبه 22 بهمن 1398 09:14 ب.ظ
5escortgirls Quick search to get the newest results Discover a massage escort girl, discrete apartment
or any perfect and indulgent recreation. In search of escort
girls? Discrete apartments? Generate a quick search
by region
جمعه 18 بهمن 1398 11:20 ق.ظ
thank you a lot this fabulous website is usually elegant and also simple
پنجشنبه 17 بهمن 1398 06:53 ب.ظ
Great blog you have here but I was wanting to know if
you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this
article? I'd really like to be a part of online community where I can get suggestions from other experienced
people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
Kudos!
چهارشنبه 2 بهمن 1398 02:42 ب.ظ
The best man is normally the grooms most trustworthy and faithful good friend or relative.
One of the best man is often the grooms most trustworthy
and faithful pal or relative. The ushers stands out as the
grooms brothers, cousin, or greatest friends, or brothers and
shut relations of the bride. Responsibilities
of the best Man Before the marriage, he - pays for his personal attire, purchased or rented.
May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Throughout the ceremony, he - shouldn't be a part of
the processional but enters with the groom, standing behind the groom and barely to the left.
After the ceremony, he - instantly serves as one of the witnesses in signing the wedding license.
On the reception, he - does not stand in the receiving line except he is also the father of the
groom. After the reception, he - promptly returns both
his and the grooms rented formal put on to the appropriate
location.
دوشنبه 30 دی 1398 12:33 ق.ظ
sex on a plane sex stories audio sex toy stores fifty plus dating
online clean dating sites love sex intelligence images porn in shower awkward sex questions answered full porn videos no hidden cost dating sites sex positions for leo woman and capricorn man free golf dating sites dating site online in usa usa 100 free online dating sites best
dating sites in kansas city online dating without email sex lines from 50 shades
of grey sex sofa goodlife australia top 50 free dating sites ass to mouth porn free white singles dating sites young porn free big titties porn best born again christian dating sites us marine
dating site local dating sites in guyana how to describe myself on a dating site how
to find someone on dating sites by email dating sites over 40
australia free sex online f dating site free sikh dating uk military sex change
operation tumblr brutal sex list of all free online dating sites online dating adelaide spiritual sexuality body language single
women dating sites funny sex positions top 50 dating sites in usa
best gay dating site new dating sites free 10 best dating sites in the world
sex tourism destinations europe christian dating app
force sextortion korean dating sites for 40 and over sex sites names of
free dating sites in usa what to say online dating brooklyn chase porn
شنبه 23 آذر 1398 05:02 ق.ظ
This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.

Kudos!
یکشنبه 10 آذر 1398 08:57 ب.ظ
thanks a lot a lot this site is actually official along with everyday
جمعه 1 آذر 1398 09:50 ب.ظ
The most effective man is normally the grooms most reliable and faithful pal or relative.

One of the best man is often the grooms most trustworthy and faithful friend or relative.
The ushers may be the grooms brothers, cousin, or greatest friends, or brothers and shut relations of the bride.
Responsibilities of one of the best Man Before the marriage, he - pays for his personal attire, bought or rented.
May give the envelope to the officiant before
the ceremony. In the course of the ceremony, he - shouldn't be
part of the processional however enters with the groom, standing behind the groom and barely to the left.
After the ceremony, he - immediately serves as one
of the witnesses in signing the marriage license. On the reception, he - doesn't stand within the receiving line except he is also the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal wear to the appropriate location.
چهارشنبه 29 آبان 1398 11:18 ب.ظ
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new
updates.
پنجشنبه 23 آبان 1398 02:05 ق.ظ
The most effective man is normally the grooms most reliable and
faithful good friend or relative. The most effective man is
usually the grooms most reliable and faithful friend or relative.
The ushers could be the grooms brothers, cousin, or greatest associates, or brothers and close family
members of the bride. Responsibilities of the perfect Man Before
the marriage, he - pays for his own attire, bought or rented.
May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Throughout the ceremony, he - is just not a part of the processional but enters with the groom,
standing behind the groom and slightly to the left.

After the ceremony, he - instantly serves as one of many witnesses in signing the marriage license.
On the reception, he - does not stand in the receiving line
except he can also be the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal wear to the appropriate location.
چهارشنبه 15 آبان 1398 01:08 ق.ظ
کلیبر - کلیبر http://prediksitogelonline.co
سه شنبه 14 آبان 1398 12:56 ب.ظ
What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has
aided me out loads. I'm hoping to give a contribution & help other users like its aided me.
Great job.
جمعه 26 مهر 1398 03:23 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search
by region, find in minutes a villa to book by city, various rooms lofts and villas.
Be thankful for the pictures and data that the site has to make available you.
The site is a center for all of you the ads while in the field, bachelorette
party? Like someone who leaves Israel? No matter what the
key reason why you need to rent a villa for a forthcoming event or
just a bunch recreation appropriate for any age. The site
is also the midst of rooms by the hour, which is another subject, for lovers who are searhing for an expensive room equipped for discreet entertainment
with a spouse or lover. Regardless of you are searching for, the 0LOFT
website constitutes a search for you to find rentals for loft
villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
پنجشنبه 18 مهر 1398 01:10 ب.ظ
I like what you guys are up too. Such clever work and
reporting! Carry on the superb works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
I think it will improve the value of my site :).
سه شنبه 16 مهر 1398 09:46 ق.ظ
Keep up the fantastic piece of work, I read few articles on this site and I conceive that your web site is very interesting and has lots of superb
information.
دوشنبه 15 مهر 1398 08:59 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
this post plus the rest of the site is extremely good.
دوشنبه 15 مهر 1398 07:03 ب.ظ
Great article! That is the kind of information that are meant to be shared around the internet.
Disgrace on Google for now not positioning this
put up higher! Come on over and seek advice from my site .
Thank you =)
شنبه 6 مهر 1398 03:38 ب.ظ
Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own website soon but I'm a little
lost on everything. Would you advise starting with a
free platform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many options out there that I'm
totally overwhelmed .. Any suggestions? Appreciate it!
جمعه 5 مهر 1398 06:32 ب.ظ
I read this post fully concerning the resemblance of latest and
previous technologies, it's amazing article.
یکشنبه 17 شهریور 1398 06:06 ب.ظ
It is perfect time to make some plans for the long run and it's time to be
happy. I have learn this put up and if I may just
I want to counsel you some fascinating issues or suggestions.
Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
I desire to read more issues about it!
پنجشنبه 14 شهریور 1398 10:35 ب.ظ
The very best man is normally the grooms most reliable
and faithful buddy or relative. The perfect man is often the grooms most trustworthy and faithful friend or relative.
The ushers often is the grooms brothers, cousin, or best associates, or brothers and
close kinfolk of the bride. Responsibilities of the best Man Before the marriage, he - pays for his own attire, bought or rented.

May give the envelope to the officiant earlier than the ceremony.

During the ceremony, he - will not be a part of the processional but enters with the groom, standing behind the groom and slightly to the left.
After the ceremony, he - instantly serves as one
of many witnesses in signing the marriage license. At the reception, he - doesn't stand in the receiving
line until he can also be the father of the groom. After the
reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal
wear to the suitable location.
دوشنبه 4 شهریور 1398 10:38 ب.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I
also am a blogger, and I was curious about your
situation; many of us have created some nice methods and we are looking
to swap techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو